Baş Ağrısı ve Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Baş Ağrısı ve Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş ağrısı ve uyuşması, Beyinde uyuşma hissi ve başta ağrı oluşması her insanda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bazı bireyler tarafından çok ciddiye alınmasa da kimi bireylerde beyinde uyuşma şikâyetini çok önemserler. Hatta ciddiye alan pek çok insan beyin kanaması geçirdiğinden şüphelenmektedir. Hatta beyin uyuşması şikâyeti ile uzmanlara başvuran hastaların pek çoğu beyin kanaması geçirdiğini düşünerek oldukça endişelenmektedir. Fakat nöroloji uzmanları, endişelenmeye gerek olmadığını vurgulayarak hastaları çoğunlukla yatıştırmaktadır.

Beyinde uyuşma sıkıntısı olan bireylerin aynı zamanda bulantı, kusma, telaffuzda sıkıntı, yüz bölgesinde oluşan kızarıklık ve bilinç kaybı gibi sıkıntıların da olması halinde beyin kanamasından şüphe duyulabilir. Sadece beyinde uyuşma ve baş ağrısı şikâyetleri ile beyin kanaması olduğu kanısına varmak uzmanlarca yanlış görülmektedir. Beyinde uyuşma ve baş ağrısı ilk etapta beyin kanaması değil ama farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Beyinde Uyuşmanın Sebepleri Nelerdir?

Beyinde uyuşma olması yani halk arasında karıncalanma olarak adlandırılan olay genellikle saçlı olarak deride kafanın arka bölümünde hissedilmektedir. Karıncalanma hissinden sonra genellikle uyuşma ve elektriklenme de gözlenmektedir. Kafatasında görülen karıncalanmaların hepsi tümü beyinle alakalı değildir. Bu karıncalanmaların pek çoğu saçlı deri ile alakalıdır. Genellikle de kafatasının arka bölümündeki çıkıntılı kısımdan saçlı olan deriye doğru yayılım göstermektedir.

Başın arka kısmında bulunan kaslarda oluşan herhangi bir spazm alakalı olduğu sinire dokunarak karıncalanmalara sebebiyet verebilir. Kafatasında tespit edilen karıncalanmaların sebebi genellikle stres ve stres kaynaklı diş sıkmalarıdır. Çağımızda pek çok kişide psikolojik problemeler görüldüğü için baş ağrısı ve başta uyuşma oranı da artmaktadır. Beyinde uyuşma hissi oluşmasının sinirsel sebeplerinden ziyade, kanın pıhtılaşması ile de alakalı olabilmektedir. Yani beyinde oksijen oranının azalması ile beyinin uyuşmasına sebebiyet vermektedir.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısının pek çok sebebi olabilir bunun başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Kişinin kansızlığının bulunması halinde başta ağrı oluşabilir.
 • Kafatası içerisinde tümörlerin oluşması da baş ağrısına sebebiyet verebilmektedir. Çok şiddetli ve daha önce mevcut olmayan baş ağrılarında tümör değerlendirilmesi uygun görülebilir.
 • Viral ve bakteriel enfeksiyonların neticesinde de baş ağrısı oluşabilir.
 • Kafatasına darbe alınması neticesinde başta ağrı oluşabilir.
 • Strese bağlı olarak da ağrı oluşabilmektedir.
 • Tansiyonun aniden yükselmesine bağlı olarak da baş ağrısı görülebilir.
 • Zehirlenmelere bağlı olarak ağrı oluşabilir. Alkol ve uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklarda da başta ağrı oluşabilmektedir.
Baş ağrıları çeşitli özellikler göstermektedir. Bu ağrı özelliklerini gruplayacak olursak şu şekilde sıralayabiliriz;

Gerilim Tipi Baş Ağrısı: bu tip baş ağrılarında zonklama yoktur. Çok şiddetli olmamakla birlikte süreklilik göstermektedirler. Baş ve boyun bölgesinde hissedilmektedir. Genellikle strese bağlı olarak oluşmaktadır.

Migren: Şiddet seviyesi yüksek ve zonklama yapan ağrılardır. Işık ve sese karşı hassasiyet oluşmaktadır. Hormonsal değişimlere bağlı olarak da oluşabilir.

Demet (Küme) Baş Ağrısı: Şiddetli bir ağrıdır. Genellikle tek bir gözün etrafında veya arkasında hissedilir. Bu baş ağrısına burun tıkanıklığı ve baş ağrısı eşlik etmektedir. Ağrı oluşumu genellikle uyku esnasında gerçekleşmektedir. Sigara kullanımı ve alkol tüketimi ağrıyı tetikleyebilmektedir.

Adet Döneminde Görülen Baş Ağrısı: Yumurtlama ve adet dönemlerinde gözlenen ağrılardır.

Sinüs Baş Ağrısı: Şiddet oranı yüksek sabit olan bir ağrıdır. Baş ağrısı ile burundan sıvı akışı da gözlenmektedir.

Alerjiye Bağlı Baş Ağrısı: Genellikle bahar ya da son bahar dönemlerinde polenlerin oluşumu ile kendisini göstermektedir.

Kafeine Bağlı Baş Ağrısı: Fazla miktarda kafein tüketilmesi neticesinde oluşan bir ağrıdır.

Yorulmaya Bağlı Baş Ağrısı: Ağrı genellikle baş genelindedir.

Eklem Baş Ağrısı: Çenede bozukluk ve kenetlenme olması halinde oluşur.

Artrite (Romatizma) Bağlı Baş Ağrısı: Hareket edildiği zaman artan bir ağrıdır.

Göz Yorgunluğuna Bağlı Baş Ağrısı: Ağrı genel orak alın kısmında hissedilmektedir.

Baş Ağrısı ve Uyuşması Yorumları

soru

Kadir koç

25 Nisan 2024 Perşembe

Başımın arka tarafında kulak arkamda ve ustünde ensemde uyuşma var nr olabilir

Cevap yaz
cevap

Aryan

25 Nisan 2024 Perşembe

Söylediğiniz bölgelerdeki uyuşmalar yanlış yatak seçimi ve haraketsiz yaşamın sebeplerinden biri olabilir. Bu bölgelere yapılacak masaj geçici bir rahatlama saglar fakat kalıcı çözümler için ortopedik bir yatak seçimi yapmalısınız. Gün içinde surekli aktif olmalı ve iki saatten fazla hareketsiz kalmamaya özen göstermelisiniz.

soru

Rabia

16 Nisan 2024 Salı

Başımın sağ üst tarafında bir uyuşma oluyor. Uyuşma geldiği zaman bir müddet baş dönmesi ve migde bulantısı oluyor bazen gözlerim kararıyor. Bana birisi yardımcı olabilir mi? Doktora gidecem daha çok gün var ve endiseliyim.

Cevap yaz
cevap

Özçam

16 Nisan 2024 Salı

Baş ağrısı ve uyuşma durumu bazen grip, nezle, kansızlık ve tansiyon düşüklüğü gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterse de bazen ciddi rahatsızlıkların sebebi veya etkeni olabilir. Beyin tümörü, kanser, enfeksiyon ve beyin kanaması gibi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu sebepten dolayı bu ağrı uzun süre devam ediyorsa doktora gidilmelidir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Alt Dudak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Sol Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Güncel

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Bel Fıtığı Ayak Uyuşması Nasıl Geçer?

Güncel

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Baldır Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6