Sol El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol el uyuşması, genelde kol veya bilekteki sinirlerin zarar görmesi veya sıkışması sonucu meydana gelir. Ellerdeki uyuşukluk hissi genellikle iğne batması, karıncalanma, yanma, ağrı gibi belirtilerle birlikte görülür. Sol kol uyuşması aniden başlayabilir ya da daha sonrasında kademeli olarak artış gösterebilir. Yaşanan uyuşma tek eli ya da her iki eli birden etkileyebilir. Uyuşma tüm elde değil çoğunlukla birkaç parmakta meydana gelir.

Bilekte bulunan kanalda sinir sıkışması meydana gelir ve bu sıkışma sonrası el ve kolda ağrı ve uyuşmaya neden olur. Bu durum tıp dilinde karpal tünel sendromu olarak da adlandırılır. Bilek yapısı, bazı sağlık sorunları ya da elin fazla kullanılması karpal tünel sendromuna etki eden faktörlerdir.

Sol el uyuşmasının felç ya da tümör gibi hayati risk taşıyan, önemli hastalıklara işaret ettiği durumlarda, uyuşmanın yanı sıra başka şikâyetlerin de görülmesi beklenir.

Nedenleri
 • Sinir Sıkışması: Merkezi sinir sisteminden sol kola uzanan sinirlerdeki sıkışma ve hasar sol kol uyuşmasında çok yaygın bir nedendir.
 • Dolaşım Bozukluğu: Kan dolaşımı tam anlamıyla gerçekleşmediğinde vücudun en uç noktalarına yeteri kadar kan gitmez. Bunun sonucunda el ve kollarda uyuşma ve karıncalanma ortaya çıkabilir. Kan dolaşımının yönü sebebiyle bu durumdan en çok sol kol etkilenir.
 • Damar Sertliği gibi Kalp Rahatsızlıkları: Kalp krizi gerçekleştiği anda kalbe giden damarlarda sertlik meydana gelir. Göğüsteki ağrı ve yan faktörü olarak gelişen sol kol uyuşması, kalp krizinin en belirgin belirtilerindendir.
 • Alkol ve Sigara Tüketimi: Alkol ve sigara gibi tütün mamullerinin çokça tüketiliyor olması sinir hasarına yol açar ve ilerleyen zamanlarda his kaybına neden olur.
 • Vitamin Eksikliği: B12 vitamini eksikliği vücudun belirli bölgelerinde karıncalanma, uyuşukluk ve hissizliğe neden olabilir.
 • Kırıklar: Köprücük kemiklerindeki, omuzdaki ve sol kolun üst ya da alt kısmında oluşan kırıklar sol kolda uyuşmaya neden olabilir.
 • El ve Bilekteki Kistler: Kist adı verilen sıvı bir maddeyle dolu torbalar aniden ya da yavaş yavaş gelişebilirler. Hareket kabiliyetini engelleyerek kolda uyuşmalara sebebiyet verir.
 • İnme: İnmenin yaşandığı sırada beyne giden kan azalır ya da beyne gitmez. Bu nedenle beyin, oksijen ve besinden yoksun kalarak görevini gerçekleştiremez. Bu da vücudun herhangi bir tarafında özellikle de kol bölgesinde uyuşmaya neden olur.
Tüm bu nedenlerin yanı sıra diyabet, migren, romatizmal hastalıklar, beyinde damar tıkanıklığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi hastalıklar sol kol uyuşmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Tedavisi: Sol kol uyuşmasında tedavi, uyuşmanın sebebine bağlı olarak değişir. Egzersizler yardımıyla kolları oynatmak ve belirli el germe hareketleri yaparak kan akışını normale döndürülür. Uyuşma anında şişlik ve ağrı da gözlemleniyorsa sıcak kompres uygulanabilir. Ayrıca sol kol uyuşmasında en önemli etkenlerden biri de salıklı beslenmedir. Balık ve balık yağı tüketimi kolesterolü azaltarak kan dolaşımının sağlıklı devam edilmesini sağlar. Omega 3 yağ asitleri sayesinde yaşanan sol kol uyuşması düzelebilir. Tüm bunların yanı sıra eğer sol kol uyuşmasıyla birlikte yorgunluk, hareketsizlik, şiddetli baş ağrısı, kafa karışıklığı, baş dönmesi ve konuşma sorunları yaşanıyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Sol El Uyuşması Yorumları

soru

Haydar

31 Mayıs 2024 Cuma

Devmlı sol elimde uyşma var göüste sıkışma var devamlı baş ağrısı çekiyorum sebepleri nelerdir

Cevap yaz
cevap

Beytöre

31 Mayıs 2024 Cuma

El uyuşması birden meydana gelebilir. Yada kademeli şekilde ağrılar artabilir. Sol elde uyuşma olması genelde sinir sıkışması ve bilekteki sinirlerin zarar görmesi sonucu orataya çıkan bir durumdur. Bu durumun asıl nedenini ögrenmek ve tedavi uygulamak için uzman bir doktorda muayene olmanız gerekiyor?

soru

Belkıs Esmeray

12 Mayıs 2024 Pazar

Hangi doktora gitmeliyim

Cevap yaz
cevap

Dana

12 Mayıs 2024 Pazar

Bunun için önce aile hekiminize gidin. Bir sonuç bulamazsanız nöroloji bölümüne gidin.El uyuşması bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir tabi basit nedenleride. Kan basıncının düşmesi ile uyuşma olabilir,bir darbe aldıysanız kırılmış veya çatlamış olabilir buda uyuşmaya sebep olur.Geçmiş olsun.

soru

Onur

22 Nisan 2024 Pazartesi

Sol elde uyuşma var ayaklarımda uyuşma var ve geceleri çok etesleniyor

Cevap yaz
cevap

Şerif

22 Nisan 2024 Pazartesi

Bu tip uyuşmalar genellikle hareketsiz yaşamın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Öncelikli olarak doktora başvurabilir ve reçete ile alınacak kas gevşetici veya türevlerinde kremlerle rahatlama sağlanabilir. Uzun vadede etkili sonuçlar için dengeli beslenmek ve gün içinde iki saatten fazla hareketsiz kalmamak uyuşmaların büyük ölçüde geçmesini sağlar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6