Sol Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
26 Haziran 2024

Sol Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Baş Parmak Uyuşması

Sol baş parmak uyuşması, parmaklardaki uyuşma bir hastalığın habercisi olabilir ve mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur. Parmaklardaki uyuşma şikayeti ile doktora başvuran kişi sayısı oldukça fazladır. Ayrıntılı muayene yapılarak, uyuşukluğa eşlik eden diğer faktörler de saptanır ve duruma göre teşhis koyulur. Sol parmak uyuşması ise bir hastalığın belirtisi ya da hastalığa bağlı bir sonuç olabilmektedir. Sol baş parmak uyuşmaları genelde karıncalanma hissine benzer şekilde oluşmaktadır.

Sol Baş Parmak Uyuşması Neden Olur?

Sol baş parmak uyuşması oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Özellikle boyun fıtıklarında ve sinir sıkışmalarında ortaya çıkan bir durumdur. Aynı zamanda sol baş parmak uyuşması, karpal tünel sendromu rahatsızlığından da ileri gelebilmektedir. Bazı durumlarda sol baş parmak uyuşması kol hareketlerine bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Kan akışı normal bir şekle dönüşünce kendiliğinden yok olur.

Tehlikeli baş parmak uyuşmaları ise durumun kronik bir hal aldığı uyuşmalardır. Sol baş parmak uyuşması uzun sürüyor ve belli aralıklarla sık sık tekrarlıyorsa, mutlaka tıbbi bir yardım alınması şart hale gelmiş demektir. Burada baz alınması gereken durum, birkaç dakikadan fazla süren uyuşmalardır. Sol baş parmak uyuşmasına eşlik eden konuşma güçlüğü, hatırlayamama, halsizlik gibi durumlar söz konusu ise kesinlikle vakit kaybetmemek gerekir.

Baş parmaktaki uyuşmalar, diyabet hastalığının da habercisi olabilmektedir. Hatta şeker hastalığındaki ilk belirti, parmaklardaki sinir tutulumu şeklinde ortaya çıkmaktadır. Parmaktaki uyuşmalar, sinirlerin uzun süre baskıya maruz kalmasından da oluşabilir fakat sol baş parmak uyuşması kesinlikle ihmal edilecek bir durum değildir. Çünkü bazı kişiler işlerini bilgisayar başında çalışarak yaptıklarından dolayı bu durumun uzun süreli bilgisayar kullanmaktan ileri geldiğini düşünürler, ancak maalesef konu bu kadar basit değildir.

Sol Baş Parmak Uyuşmasının Genel Sebepleri

  • Karpal tünel sendromu: Karpal tünel, el ve el bileğindeki kemik ve dokuların oluşturduğu dar bir kanaldır. Bu tünelden median sinir geçer. Bu sinir, başparmaktaki kasları kumanda eder. Bu tünelde bulunan bağlarda ve tendonlarda sıkıntı oluştuğu zaman median sinire baskı yapar. Başparmak uyuşması bu durumdan ileri gelir.
  • Dirsek kemiğindeki sıkışmalar
  • Boyunda kireçlenme
  • Periferal nöropati, felç
  • Vitamin ve mineral eksiklikleri
  • Diyabet
  • Çeşitli fiziksel etkenler
Sebeplere bakıldığında durumun ciddiyeti belli olmaktadır. Bu sebepler bir an önce tedavi edilerek hastanın yaşam kalitesi artırılabilmektedir. Çünkü el, vücudun en çok kullanılan ve en önemli uzuvlarından biri olduğundan dolayı bir an önce durumun düzeltilmesi gerekir. Sizin de kendi kendinize tedavi sürecini desteklemeniz mümkündür. Bazı vitamin takviyeleri, düzenli egzersiz, kan dolaşımının artırılması, beslenmeye daha çok dikkat edilmesi, sıcak ve soğuk kompres uygulamaları uyuşmalar için rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Başta Karıncalanma Nedenleri

Başta Karıncalanma Nedenleri

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?