Sol Kol ve Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Kol ve Bacak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol kol ve bacak uyuşması: kol ve bacaklardaki zayıf kan dolaşımından ve sinirlere ciddi baskı oluşmasından kaynaklanır. Bu uyuşmayla sol kol ve bacakta karıncalanma, yanma ve şiddetli ağrı da hissedilebilir. Ayrıca sol kol ve bacakta başlayan uyuşma kademeli veya bir anda kendini gösterebilir.

Genelde sol kol ve bacak uyuşması hayatı tehlikeye sokan bir şey değildir. Sol koldaki devamlı seyreden uyuşma belki kalp krizinin olabileceği belirtisini vermektedir. Sol koldan bacağa da vuran ağrı neticesinde, bunu göz ardı etmemeli, Uzman bir doktora gidilmelidir.

Sol kol ve bacak uyuşmasının sebepleri nelerdir?
 • Kan dolaşımında bozukluk olduğunda el ve ayak uçlarına yeteri kadar kan gitmez. Bu durum neticesinde de sol kol ve bacakta uyuşma ve karıncalanma açığa çıkabilir.
 • Sol kol ve bacakta uyuşmanın bir diğer nedeni kol ve bacaktaki kistlerdir. Bu kistler genelde ciddi ağrıya sebep olmaz fakat hareket kabiliyetini kısıtlayabilir. Sol kol ve bacakta kist varsa hareket kabiliyetini kısıtladığı için uyuşma yaşanabilir.
 • Aşırı sigara ve alkol tüketimi sinirleri tahrip eder. Bu da sol kol ve bacakta uyuşma yaşanmasına neden olur.
 • Sol kol ve bacağa uzanan sinirlerin tahrip edilmesinden kaynaklan bir uyuşma denilebilir. Sol kol ve bacağa uzanan sinirler merkez sinir sisteminin sıkışması sonucu görülür. Ayrıca diyabet hastalarında nöropatik bir sıkıntı olduğu zamanda sol kol bacakta sinir sıkışması ve hasarı görülebilir.
 • Kap rahatsızlıkları ve damardaki sertlik nedeniyle sol kol ve bacakta uyuşma yaşanabilir. Kalp rahatsızlıkları nedeniyle kalbe giden damarlarda sıkıntı olabilir, en azından damarda sertlik oluşur.
 • Özellikle B grubu ve vitamini ve magnezyum eksikliği vücudun farklı bölgelerinde uyuşmaya neden olur. Bu da sol kol ve bacakta uyuşmaya sebebiyet verebilir.
 • Sol kol ve bacak uyuşması bazen kas çekilmesi nedeniyle de olabilir. Eğer bu uyuşma çene ve göğse de sıçradıysa bir an önce Uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
Sol kol ve bacak uyuşması hangi hastalıkların işaretidir?

Sol kol ve bacak uyuşması ile hareketsizlik, halsizlik, çok şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, konuşma güçlükleri yaşanıyorsa da hemen bir doktora başvurulması gerekir. Sol kol ve bacakta özellikle 10-15 dakika devam eden uyuşma yaşanırsa bu durum beyin damarlarındaki tıkanıkların veya diğer hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu durumda nöroloji uzmanına başvurmak ciddi hastalıkları önlemede yardımcı olabilir. Sol kol ve bacak uyuşması şikâyetiniz sonrasında geçse bile doktora görünmelisiniz. Bazı durumlarda sol kol ve bacak uyuşması ileri seviyede olursa hastanın felç olma gibi bir riskide olabilir.

Sol Kol ve Bacak Uyuşması Yorumları

soru

Ebru P.

09 Mayıs 2024 Perşembe

Uyuşmalar genelde sabah kalktığımda sol elimin Üzerin E yatmamama rağmen elimi oynayamayacak derece durduk yere otururken veya ayaktayken sol ayakta karıncalanma oluyor ve sürekli elimi ve ayağımı vurmak zorunda kaliyorum sizce hastaneye gitmelimiyim bide cidden korkuyorum

Cevap yaz
cevap

Hacı

09 Mayıs 2024 Perşembe

Bu şekilde uzuvlarda görülen uyuşukluklar ileri ki dönemlerde büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilmektedir. Özellikle kitlelere bağlı uyuşmalar ya da omurgadan kaynaklanan uyuşukluklar büyük sorunlar yaşamanıza neden olabilir. En kısa zamanda bir sinir ve beyin cerrahına gitmeniz çok büyük önem taşımaktadır.

cevap

Nevbare

09 Mayıs 2024 Perşembe

Sol kol ve bacak uyuşması sinirler üzerine yapılan bir baskı veya kanın dolaşımının zayıf olmasından dolayı yaşanabilir. Bu uyuşma ile birlikte baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik ve ağrı gibi şikayetler de ortaya çıkıyorsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Durumun ortaya çıkma sebebi öğrenilir ve ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanır

soru

Haşim şahin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Sol kolum ve bacağım uyuşuyor bazen Ağrısı göğüse voruyo neden olur

Cevap yaz
cevap

Admin

13 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba Haşim şahin,

Sol kol ve bacakta uyuşma, göğsünüze vuran ağrı ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Bu belirtiler kalp krizi ya da felç gibi acil müdahale gerektiren durumlara işaret edebilir. En kısa zamanda bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sol Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Omuzda Uyuşma Nedenleri?

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Altı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Kafa Uyuşması Neden Olur?

Güncel

Gebelikte El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte El Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6