Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kolda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Kolda uyuşma, genellikle kola yeterli olarak kan gitmemesi ve kolda bulunan sinirlerin zarar görmesi nedeniyle yaşanabilir. Kolda uyuşma bazen kolun tamamında bazen ise kolun bir bölümünde görülebilir. Kol uyuşmasına neden olabilecek diğer etkenler enfeksiyon, tümör ve travma olarak sayılabilir.

Kolda uyuşma nedenleri ve tedavisi nasıl yapılır?

Sinir sıkışması ve hasarı: Kolda meydana gelen iltihap, travma, omuzda bulunan sinirleri hasar görmesi veya sinirlerin kolun üst tarafında doğru gitmesiyle meydana gelen bir sağlık sorunudur. Sinir sıkışmasına neden olan temek sebep, kemikler, kaslar, kıkırdaklar ve tendonlarda meydana gelen travmalar nedeniyle oluşan iltihabın sinirlere şiddetli baskı uygulamasıdır. Kolda sinir sıkışması yaşandığında ve kol hareketliyken kolun üst tarafında ağrı, uyuşma ve anormal hisler meydana gelebilir. Sinir sıkışması ve hasarını tedavi edebilmek için ilk olarak tanı konulması gerekir. Fiziksel terapi sinirlerde oluşan hasarın azalmasına ve dokuların desteklenmesine yardımcı olur. Uyuşma ile şiddetli ağrı yaşandığında narkotik ağrı kesici ve kortikosteroid terapi uygulanabilir. Çok daha ciddi uyuşma ve ağrılarda ise baskıyı ve gerilmeyi azaltmak amacıyla ameliyat seçeneği düşünülebilir.

Diyabet: Yüksek kan şekeri uzun vadede kontrol edilemezse sinirlerde iltihap oluşma olasılığını arttırır. Bu durumda kolun üst kısmında uyuşma ve karıncalanma hissi oluşur. Kan şekeri kontrol altına alındığında kolda yaşanan uyuşma ve karıncalanma giderilebilir.

Beslenme bozukluğu: Vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri yeterince karşılayamamak kol uyuşmasına neden olabilir. Özellikle B grubu vitaminleri, C ve D vitamini haricinde fosfat, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliği de kolda uyuşmaya yol açabilir. Yeteri kadar vitamin alarak bu tarz belirtiler azaltılabilir.

Damar sertliği ve kalp rahatsızlıkları: Göğüs ağrısı kalp ve damar hastalıklarında en belirgin belirtiler arasında yer alır. Kalp krizi gibi bir durumda kalbe ulaşan damarlarda sertlik meydana gelir ve bu sertlik ile göğüs ağrısı ve özellikle sol kol uyuşması görülür. Bu şikâyetler kalp krizinin belirtileri arasında yer alır. Bunların haricinde anjina gibi kalbe bağlı gelişen rahatsızlıklarda kol uyuşmasına neden olabilir.

Dolaşım bozukluğu: Kan dolaşımı yetersiz olduğunda vücudun uç kısımlarına yeteri kadar kan ulaşamaz. Böyle bir durum karşısında el, parmaklar ve kolda uyuşma yaşanabilir. Kan dolaşım bozukluğu farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Yağlı gıdalarla beslenmek, kolesterolün yüksek olması, hareketsiz bir yaşam tarzı, sigara ve alkol tüketimi kan dolaşımını kötüleştirebilir.

Kırıklar: Parmak, kol ya da dirsekte meydana gelen kırıklar el ve kolda uyuşmaya yol açabilir. Uyuşmayla beraber kırık alanda ciddi anlamda ağrı yaşanır. Köprücük kemiği, omuz ve kolun bir bölümünde gelişen kırıklar kolun tamamında ya da bir kısmında uyuşma hissi yaratabilir.

El ve bilek kistleri: Bilek ve ellerde gelişen Ganglion kisti kanser riski yaratmayan iyi huylu oluşumlardır. Kısa sürede, aniden ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilen kistler kolda ciddi ağrıya sebep olmaz. Ancak kol uyuşmasına neden olabilir. Kist estetik anlamda bir problem yaratıyorsa cerrahi ile alınabilir.

Kas çekilmesi: Ağır bir yük kaldırıldığında kaslarda çekilme yaşanabilir. Bu durumda kolda aniden başlayan geçici uyuşma oluşabilir. Kola soğuk kompres uygulamak uyuşukluğun geçmesine yardımcı olur.

Geçici istemik atak: Beyin perfizyonu bulunan damarlarda meydana gelen bir problem geçici istemik atağa yol açabilir. Oldukça ciddi bir problemdir. Yaşanan ataklar bazen birkaç saat sürebilir. Yaşanan atak kolda ani uyuşukluğa yol açabilir. Bu gibi durum karşısında mutlaka doktora danışılmalı ve olası risklerin önüne geçilmelidir. Kan inceltici ilaçlar, beslenme programı ve düzenli egzersiz uygulanabilecek tedavi seçenekleri arasındadır.

Kolda Uyuşma Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüzün Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün Sağ Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Karıncalanması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Karıncalanması Belirtileri ve Tedavisi

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Kol ve Bacak Uyuşması Nedenleri?

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Uçlarında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Güncel

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6