Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar
21 Haziran 2024

Ayak ve Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar

Ayak ve bacaklardaki uyuşma, çeşitli hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bel fıtığından, diyabetik nöropati, vitamin eksikliği, damar tıkanıklığı, tiroit hastalığı, beslenme bozukluğu, aşırı alkol ve sigara kullanımı gibi etkenler bu tür uyuşmalara neden olabilir. Bazı hallerde aşırı soğuktan, kan dolaşımı sorunlarından, damar problemlerinden de ayak ve bacak uyuşması olabilir.

Ayak ve Bacak Uyuşması Neden Önemsenmelidir?

Ayak ve bacak uyuşmasına kayıtsız kalınmamalıdır. Bu nedenle mutlaka doktora gitmekte yarar var. Özellikle uyuşmayla birlikte karıncalanma, yanma, batma, güç kaybı, bilinç kaybı, hareketlerde zorlanma, konuşma sorunları gibi belirtiler de oluyorsa, ihmal etmemelisiniz.

Ayak ve Bacak Uyuşmasında Hangi Doktora Gidilmeli?

Sadece ayak ve bacak uyuşmasından yakınıyorsanız, önce aile hekiminize danışabilirsiniz. Çünkü bu sorunun altında yatan nedenler farklı olabilir. Aile hekiminiz size izlemeniz gereken yolu gösterecektir. Bu tür uyuşmalar bazı kişilerde elektrolit dengesizliğinden kaynaklanabilir. Kanda bulunan potasyum, kalsiyum, sodyum, klorit gibi kimyasallar elektrolit olarak tanımlanır.

Aile hekiminizin yaptıracağı kan ve idrar tahlili örneklerinden buna bakılabilir. Ayrıca ayak ve bacak uyuşmasıyla birlikte huzursuzluk, kas ağrıları, kaslarda seğirme, zayıflık, ateş, aşırı susuzluk hali, çarpıntı, uyuşmaların vücudun başka bölgelerini de etkilemesi, uyuşma sorununun yeni ortaya çıkması gibi belirtiler de dikkate alınmalıdır. Bunlar vücuttaki elektrolit dengesizliğine ya da başka bir soruna işaret edebilir.

Hangi Bölümlere Başvurulmalı?

  • Dahiliye (İç Hastalıkları): Aile hekimi dışında teşhis için hastanelerin dahiliye bölümüne de gidebilirsiniz. Burada yapılacak değerlendirmeden sonra tedaviye başlanabilir ya da ilgili bölüme sevk edilebilirsiniz.
  • Nöroloji: Ayak ve bacak uyuşması sorununda nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Bu sorun bazen ciddi nörolojik hastalıklara işaret edebilir.
  • Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Kas ve iskelet sistemi kaynaklı uyuşmalarda fizik tedavi bölümüne başvurmak faydalı olabilir.
  • Beyin ve Sinir Cerrahisi: Bel fıtığı gibi durumlar beyin cerrahisi bölümünün ilgi alanına girmektedir. Hastaların önemli bir kısmında bel fıtığı rahatsızlığı olduğu görülmektedir.

Ekstra Bilgiler

Ayak ve bacak uyuşmasının nedenleri arasında şunlar da bulunabilir:

  • Periferik arter hastalığı
  • Multiple skleroz (MS)
  • Romatizmal hastalıklar
  • Uzun süreli oturma veya bacak bacak üstüne atma
  • Gebelik

Sonuç olarak, ayak ve bacak uyuşması ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir ve ihmal edilmemelidir. Bu tür bir sorun yaşıyorsanız, vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmanız önemlidir. İlk adım olarak aile hekiminize danışabilir, gerekli tetkiklerin ardından sizi doğru bölüme yönlendireceklerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kol Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Serçe Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sol El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Burun Uyuşması Prodromal Herpes Belirtileri

Güncel

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Dizde Uyuşma Diz Uyuşması Nedenleri?

Güncel

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi