Sağ El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Sağ El Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ El Parmak Uyuşması

Sağ elini kullanan insan sayısının yüksek olması (yaklaşık %92), günlük işlerin büyük çoğunluğunun sağ elle yapılmasını ve dolayısıyla sağ elin daha önemli hale gelmesini sağlar. Sağ el parmaklarında meydana gelen uyuşmanın birçok nedeni olabilir. Sinirsel ve ruhsal durumlar, kan dolaşımında ve sinirlerde harabiyete yol açarak sağ el parmaklarının uyuşmasına neden olabilir. Teorik olarak, insanların çoğunluğunun sağ elini kullanarak günlük hayatlarına devam ettirmesi, sağ el ile ilgili sorunların sol elden daha fazla olmasına neden olur. Karpal tünel sendromu, sağ el parmaklarının uyuşmasının en önemli zorlanmaya bağlı nedenleri arasında yer alır. Bu rahatsızlıkta, genel olarak bilekten el içine giren sinirlerin sıkışması sağ el parmak uyuşmasının ortaya çıkmasına neden olur.

Karpal Tünel Sendromunun Sağ El Parmak Uyuşmasına Etkisi

Karpal tünel, bağ dokusundan oluşan ve el parmak sinirlerini ve kas dokusunu bir arada tutan yeterince geniş bir yapıdır. Tünel, el ayasında bir köprü görevi görerek elin başlangıç yerinin sıkı olmasını sağlar. Koldan gelen median sinir uzantısı, karpal tünel içinden geçerek el parmaklarını hareket ettirir. Karpal tünel, el sinirlerinin ve parmakları hareket ettiren kas yapısının geçebileceği genişliğe sahiptir. Tünel içinde oluşan herhangi bir şişlik veya hastalık, tünelin median sinirleri sıkıştırmasına neden olur. Böylece sağ el median sinirlerinin sorumlu olduğu bölgelerde keçeleşme ve uyuşma kendini gösterir. Bu sorunun giderilmesi için bandaj uygulaması ve ilerlemiş dönemlerde ameliyat gündeme gelebilir.

Ulnar Sinir Sendromu

Sağ önkol kemikleri ulna ve radius'tur. Sağ kol bilek eklemini; iki sıra halinde sekiz küçük karpal kemiği, beş tarak kemiği ve on dört parmak kemiği oluşturur. Median sinir, radial sinir ve ulnar sinir eldeki ana sinir sistemidir. Sağ elin üçüncü ve dördüncü parmaklarında (serçe parmağı ve yüzük parmağı) uyuşma ve dirsekte ağrı oluşumu, ulnar sinirlerinde meydana gelen soruna işaret etmektedir.

Boyun Düzleşmesi, Boyun Fıtığı ve Bel Fıtığı

Belimizde omurların ortasından geçen sinirlerin bazıları kollarımızı takip ederek karpal tünelden geçer ve parmaklara kadar ilerler. Belde meydana gelen disk kayması, el ile ilgili sinirlere baskı yaptığında sağ el parmaklarında uyuşma meydana gelir. Bel fıtığına bağlı sağ el parmaklarında meydana gelen uyuşma, karıncalanma ve ağrılar genellikle sağ kolun üst kısmından el ve parmaklara doğru ilerler.

Sağ Kol Üzerinde Uzun Süreli Uyuma

Sağlıksız yatakların kullanımı, sağ kolda ve sağ el parmaklarında uyuşmaya neden olur. Çoğunlukla el parmaklarında meydana gelen uyuşma geçicidir, fakat kişiye belli süre rahatsızlık verir. Bu sorunun sürekli tekrarlanması, kişide uyku güçsüzlüğü, halsizlik ve uykusuzluk olarak kendini gösterir. Benzer şekilde ağır yük taşıma ve ağır sporlar da sağ el parmaklarının uyuşmasına neden olabilir.

Bedensel Yaralanmalar

Kol bölgesinde bulunan sinirlerde meydana gelen yaralanmalar, sağ el parmaklarında uyuşmaya neden olur. Omuzda kırık, çatlama, el, bilek ve dirsek kırık ve çatlakları da sağ el parmaklarında uyuşma, ağrı, şişme ve morarma şeklinde ortaya çıkabilir ve hastanın günlük yaşamını etkileyebilir.

Sağ El Parmak Uyuşmasının Dahili Nedenleri

Böbrek sorunları, migren, Raynaud hastalığı, şeker hastalığı, soğuk havalar, ganglion kistleri, nöropati, servikal disk sorunları sağ el parmaklarında uyuşmaya ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca kolumuzda bulunan kas yapısı kasılarak zorlandığında, aralardan geçmekte olan sinirlerin sıkışmasına ve dolayısıyla sağ el parmaklarının uyuşmasına neden olur. Ancak bu uyuşma genellikle geçicidir. Geçmeyen uyuşmalarda mutlaka nöroloji uzmanına görünmek gerekir.

Sağ El Parmak Uyuşması Nedeni Nasıl Araştırılır?

  • Geçmeyen uyuşmalar için öncelikle nöroloji doktoruna gidilir.
  • Çekilecek MR ile fiziki görüntü elde edilir ve doktor gözle kontrol eder. Her şey normal görünüyorsa,
  • Uygulanacak EMG ile (eklemler arası çok küçük elektrik akımı) sinirlerin standart elektrik akımı geçirgenliği ölçülür.
  • Tiroit bezlerinin kontrolü için kan testi yapılabilir, ultrason ile görüntüsüne bakılır. Elde edilen sonuçlara göre hekim tarafından sağ el parmaklarının uyuşma nedenleri araştırılır ve tedaviye başlanır. Tedavi; ağrı kesiciler, silikon ortopedik bileklikler ve cerrahi operasyon sıralaması ile uygulanır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Osman kara

30 Mayıs 2024 Perşembe

Benim sağ parmaklarım geceleri sabaha karşı uyuşma ve şişkinlik oluyor ve çalışırken sabit tuttum mu oluyor acaba nden olur bazen de sol parmaklar da olur ne yapmam lazım saygilar

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba,

Parmaklardaki uyuşma ve şişkinlik genellikle sinir sıkışması, karpal tünel sendromu veya dolaşım problemlerinden kaynaklanabilir.

- Ergonomik bir çalışma ortamı oluşturmak.
- El ve bilek egzersizleri yapmak.
- Doktora başvurarak detaylı bir muayene ve gerekirse EMG testi yaptırmak.

Sağlıklı günler dilerim.

soru

Zeynep

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ elde uyuşma patmaklarda karıncalanma ve uyuşma

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sağ elinizdeki uyuşma ve karıncalanma, sinir sıkışması, karpal tünel sendromu veya dolaşım problemleri gibi farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bir doktora başvurarak ayrıntılı bir muayene yapılmasını ve gerekli tetkiklerin yapılmasını öneririm. Geçmiş olsun!

soru

Ömür Aktaş

07 Mayıs 2024 Salı

Sag elim uyuşuyor agrisi koluma vuruyor neden

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ömür Aktaş, bu durum birçok farklı sebebe bağlı olabilir. Sinir sıkışması, boyun fıtığı, karpal tünel sendromu gibi rahatsızlıklar bu tür şikayetlere yol açabilir. Mutlaka bir doktora başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısın. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Hasret

Gün içerisin de çok fazla sağ elinizi kullanıp yoruyorsanız bu şekilde uyuşma meydana gelir. Genellikle B vitamini eksikliğinde de meydana gelebiliyor. Bu bitamin eksikliği sinirleri ve damarları güçsüzlendirir. Bir diğer sebep ise kolestrolünüzü ölçtürün. Yüksek olması durumunda da eller de ve ayaklar da uyuşmalar yapabilir. Dahiliye doktoruna gidin bunlar için.

3. Cevap
cevap

Onar

Merhaba Ömür Bey. Kol uyuşmaları genellikle stres, üzüntü, sigara, sinirsel problemler ve fıtık gibi faktörler sonrasında ortaya çıkabilir. Eğer görülen başka bir belirtiniz daha varsa uzman bir doktora görünmenizde fayda vardır.

soru

Esra

07 Mayıs 2024 Salı

Agir kaldirdim ve kolumu temizlikte cok zorladim.sag kolda agrim,ve 2 parmagimda uyusma var.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Geçmiş olsun. Anlattığınız belirtiler sinir sıkışması veya kas zorlanması gibi durumlara işaret ediyor olabilir. Bir an önce bir doktora başvurmanızı tavsiye ederim. O zamana kadar kolunuzu dinlendirin ve aşırı hareketlerden kaçının.

soru

Selen

15 Nisan 2024 Pazartesi

Sağ el baş parmağımı buktugum kısımdan itibaren 3 gündür uyuşukluk var. Karıncalanma seklindede oluyor. Neden olabilir

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Selen,

Baş parmağınızdaki uyuşukluk ve karıncalanma durumu sinir sıkışmasından kaynaklanabilir. Bu durum, karpal tünel sendromu gibi sinirleri etkileyen rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Ancak, kesin bir tanı koymak için bir doktora başvurmanız en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun!

Saygılar,

2. Cevap
cevap

Ertingü

El burkmaları sonucunda parmaklarda uyuşukluk sorunun uzun bir süre boyunca kendisini göstermesi mümkündür. Bu durum için özellikle dikkatli olunması ve sorunun daha da şiddetli bir hal almaması için mutlaka uzman bir doktora danışmanız gerekmektedir. Aksi takdirde parmaklarınızda burkulmadan kaynaklı olarak bir takım önlenemez sorunlar meydana gelebilir. Geçmiş olsun.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni