Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Yüzün sol tarafından uyuşma, insanlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yüzde oluşan uyuşma problemlerinin birçok nedeni vardır. Bu nedenle kişilerde gerekli olan muayeneler yapılmadan herhangi bir neden belirlemek mümkün değildir. Fakat asıl önemli olan bu uyuşmaların ihmal edilmemesidir. Çünkü bu tür uyuşmalar birçok zaman daha büyük problemlerin belirtisi olarak ortaya çıkar ve daha sonradan hızlı bir şekilde artarak sorunlara neden olur. Yüzde oluşan uyuşma aslında sol tarafta ya da sağ tarafta fark etmeden aynı nedenle ortaya çıkar. Bu nedenle sol tarafın ya da sağ tarafın pek bir farkı yoktur. Birçok sorunda olduğu gibi yüzün sol kısmındaki uyuşma içinde erken teşhis, sizleri çok zor durumlardan kurtaracaktır. Yüzün sol tarafındaki uyuşmayla birlikte daha farklı belirtilerde meydana gelebilir. Özellikle karıncalanma ya da hissizlik durumlarıyla çok sık karşılaşılır. Yapılan araştırmalara göre bu sorun genellikle ergenlik dönemi yaşlarını geçmiş olan gençlerde ve yetişkinlerde görülmektedir. Eğer bu duruma müdahale edilmezse başta felç olmak üzere daha farklı sorunlar karşınıza çıkabilir. Bunun yanı sıra günümüzde bilinen bazı hastalıklarda yüzün sol kısmında uyuşmalara neden olur. Bu hastalıklardan biri Bell Paralizisi olarak bilinen bir hastalıktır. Bu hastalık ABD'de bir yıl içerisinde 5000 kişide görülmüştür. Bu oran aslında oldukça yüksektir. Yani hastalığın görülme riski bu orana göre çok fazladır.

Yüzün sol tarafında uyuşma neden kaynaklanır?
 • Yüzün son tarafında oluşan uyuşmanın en basit nedenlerinden bir kişinin sürekli olarak sol tarafında yatması ve bu nedenle yüzünün sol bölgesinde dolaşıma bağı olarak uyuşmanın meydana gelmesidir. Fakat eğer sorun bu nedenden kaynaklanıyorsa bir sonraki uyuyuşunuza kadar tekrar etmez ve yaklaşık 5 dakika içerisinde ortadan kalkar.
 • İnsanlarda sadece yüz bölgesinde değil, tüm vücutta görülen sinir sıkışmaları uyuşukluğa neden olur. Bu durum yüzün sol tarafı içinde geçerlidir. Yani yüzün sol tarafında uyuşma sorunu, boyun bölgesinde sıkışan sinirlerden kaynaklanabilir. Bu durumun tedavisi yapılmadığı zaman çok ciddi problemler ortaya çıkabilir.
 • Yüzün sol tarafında uyuşma sorunu en çok yüz felci sorunlarında görülmektedir. Çünkü insanlarda görülen yüz felci problemi genellikle tek bir tarafta ortaya çıkar. Yüz felci, birçok zaman tedavi edilir. Bu nedenle uyuşukluk sorunları da ortadan kalkar.
 • Bu durumla bazen çocuklarda da karşılaşılmaktadır. Çocuklarda görülen yüzün sol tarafında uyuşma, en çok vitamin eksikliği nedeniyle oluşmaktadır.
 • Bu durumun bir diğer nedeni ise insanlarda meydana gelen psikolojik sorunlardır. Bu sorunlar daha çok stres, migren, panik atak, depresyon ve diğer rahatsızlıklar yüzün sol tarafında uyuşmaya neden olabilir.
Tıbbi olarak vücudun birçok yerinde olduğu gibi yüzün sol tarafında uyuşma sorununun teşhisi oldukça zordur. Bunun için Uzman doktorların bazı testleri yapması ve bu testler sonrasında sorunun ortaya çıkarılması gerekir. Eğer sizlerde yüzün sol tarafında uyuşma problemi yaşıyorsanız net bir bilgi almak için doktorunuza gidin. Eğer yüzün sol tarafında uyuşmayla birlikte kişide yorgunluk, aşırı güçsüzlük ya da başka bir bölgede uyuşma görülüyorsa durum çok daha ciddi olabilir. Bunun için zaman kaybetmemelisiniz.

Yüzün Sol Tarafında Uyuşma Yorumları

soru

Necmeddin albak

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Benim 2 gündür yüzümün sol tarafında uyuşma var.gülerken kasılma hissediyorum ve yemek yerken ağzımı tam olarak açamıyorum. .sebebi ne olabilir

Cevap yaz
cevap

Admin

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Geçmiş olsun. Bu belirtiler ciddi olabilir ve bir an önce bir doktora görünmenizi öneririm. Yüz felci, sinir sıkışması ya da başka bir nörolojik durum olabilir. Profesyonel bir değerlendirme yapılması önemlidir.

soru

Mehmet Semah

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba benim yüzümün sol tarafı tamamen değil ama yanak ila dudak arasındaki çizgiden ekmacık kemipime doğru olan bölege uyuşuyor ve biraz şişkin duruyor 3 gün oldu başlayalı ama fırsat bulamadığım için hastaneye gidemiyorum cildiye ve nöröloji bölümleri yoğun olduğundan sıkıntı çok

Cevap yaz
cevap

Semiha

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba , endişenizde haklısınız , normal değildir uyuşma beyinden bile gelebilir , geç kalınmadan uzmana başvurulmalıdır . Felç belirtisi de olabilir .

soru

İBADULLAH PAKSOY

13 Mayıs 2024 Pazartesi

YÜZÜMÜN SOL TARAFINDA KARINCALANMA VAR 3 GUNDUR BAŞKA HERHANGİ BİR SIKINTI YOK

Cevap yaz
cevap

Şehriyar

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Genelde karıncalanma kanın damardaki basıncının değişmesi ve buna bağlı olarak uyuşma hissi yaratmasıdır. Eğer sürekli yüzünüzün o bölgesine bir baskı uygulanmışsa buda karıncalanmaya neden olabilir.

cevap

Şefaati

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Merhaba, oluşan karıncalanma, bazen dolaşım sistemi ile alakalı olsa bile bazen de yattığınız yönde çok oluşmaktadır. Özellikle de sürekli aynı tarafa yatıyorsanız siz farkında olmasanız bile uyuşmalar oluşabilmektedir. Eğer uyuşukluk yoğunlaşır ise hiç zaman kaybetmeden doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

soru

Mehmet ali

03 Mayıs 2024 Cuma

Benim sol gözün üstün de uyuşmazlık var ve sık sık oluyor

Cevap yaz
cevap

Peyda

03 Mayıs 2024 Cuma

Yüzün veye gözzün sol tarafında uyuşma sık sık rastlanılan bir durumdur. Ve gerekli tetkikler yapılmadan bir kanıya varılamaz. Ama kişinin herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanabilir. En kısa zamanda bir doktora görünmeli ve gerekli müdahaleler yapılmalıdır. Yoksa ileride felçlik gibi sorunlara yol açabilir.

soru

filiz zengin

30 Nisan 2024 Salı

Yuzumun sol yani be iki elim be sol kolum uyusuyor by uyusmalar oruc tutmaya basladim ilk gunde ortaya cikti neden olabilir

Cevap yaz
cevap

Mukim

30 Nisan 2024 Salı

Uyuşma sürekli aynı tarafa yatma, vitamin eksikliği, felç gibi birçok sebebe bağlı olarak gelişmiş olabilir. Nedenini kendiniz anlamaya çalışmanız mümkün değildir. En yakın zamanda bu durumu bir uzmanla görüşmelisiniz. Aksatmadan doktora gidin.

soru

Bahar

21 Nisan 2024 Pazar

2 gündür yüzümün sol tarafını tam olarak kıpırdayamıyorum gülerken sol dudağım sabit kalıyor ve dilimin sol tarafındanda tat alamıyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

21 Nisan 2024 Pazar

Geçmiş olsun, belirttiğiniz semptomlar ciddi olabilir ve bir sağlık profesyoneli tarafından değerlendirilmesi gereklidir. Lütfen en kısa zamanda bir doktora başvurun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Beyinde Karıncalanma Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

El ve Kol Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Güncel

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6